תמ”א 38 בת ים

תמ”א 38 בת ים – מתיחת הפנים ששינתה את פני העיר

בת ים, הינה אחת הערים המקודמות בהתחדשות עירונית, או במילים אחרות היא אחת הערים בתכנון של תכנית תמ”א 38 בת ים. התכנית מורכבת משני שלבים עיקריים, הראשון, הינו השלב בו מתכננים את הכל “על הנייר” ולשינוי ההוראות של מה מותר ומה אסור לבנות במתחמים מסוימים. שלב הביצוע, כולל בנייה בפועל ולפעמים גם פינוי בינוי בת ים על פי התכנית החדשה שתבוצע ע”י יזמים פרטיים. אגף ההנדסה בעיר בת ים, ישמש כמפקח על הבניה וידאג למימוש בהתאם לתכנית שאושרה. יש לציין, כי בשנים האחרונות, העיר בת ים, עברה מתיחת פנים והפכה להיות אחד מאזורי הבילוי והמסחר הגדולים בישראל. ניתן למצוא גם פרויקטים של נדל”ן חלקם אף יוקרתיים. גם בתחום פרויקטים של תמ”א 38, ניתן למצוא, כי העיר בת ים, לא נשארה מאחור.

ניתן למצוא את תכנית תמ”א 38 א’ שמטרתה היא עיבוי, כלומר הוספת קומות, חיזוק המבנה ושיפור מראה בניין המגורים. המבנים החדשים הנבנים בארץ, חייבים לעמוד בתקן 413 נגד רעידות האדמה. מבנים שנבנו עד שנת 1980, לא נבנו על פי תקן זה וזו הסיבה, שהם נמצאים תחת סכנה ממשית, במיוחד שעל פי הסטטיסטיקה והנתונים הקיימים בקרב הסיסמולוגים, כל 100 שנה בערך, ישנו רעש אדמה מסוכן וישראל נמצאת באזור הרעש, בגלל השבר הסורי אפריקאי.

החשיבות של חידוש וחיזוק מבנים במסגרת תמ”א 38 בת ים

עיריית בת ים, רואה חשיבות רבה במבנים השונים שזקוקים לחיזוק, היות ורבים מהבניינים הישנים שנבנו עד לשנת 1980 יכולים להוות סכנה ועיריית בת ים מעוניינת לשפץ ולשפר את איכות חייהם של תושבי בת ים. הוראות תמ”א (תכנית מתאר ארצית) קובעות את המסגרת החוקית שתאפשר את מתן ההיתרים והתמריצים, אשר יעודדו את הבנייה שמיועדת לחיזוק. עיריית בת ים, אף מעודדת את היישום של תכנית תמ”א 38 בת ים במגוון דרכים. לאחרונה, עיריית בת ים, מינתה אחראי, לקידום וליישום תכנית תמ”א 38 באגף ההנדסה. ישנן פעולות שונות המתבצעות באמצעות הפרויקט שהפך להיות הפרויקט הגדול והחשוב בישראל במסגרת הבניה. בכל 450 יחידות דיור יתווסף ממ”ד ומעליות, חיזוק הבניין מפני רעידות אדמה שיבוצע באמצעות חגורות בטון וביסוס היסודות.

התחדשות עירונית באמצעות רפאל נדל”ן

כאשר פונים לחברות יזמות לשם מימוש תכנית תמ”א 38 בת ים או בכל עיר אחרת בארץ, יש לדעת אל מי לפנות, שכן, חברות הקיימות הרבה שנים ויש להן ניסיון בתחום כמו רפאל נדל”ן, אשר מתמחה באיתור נכסים מניבים או הפיכת בניינים ישנים לנכסים חדשים אשר ערכם עולה לאין שיעור. לרפאל נדל”ן יש מגוון רב של פרויקטים בארץ ובחו”ל. לחברה גב כלכלי חזק, מה שנותן אמון רב יותר בקרב לקוחותיו, כמו למשל מתן ערבויות בעת פרויקטים, כגון תמ”א 38 ודאגה לדיור של דיירי הבניינים הנמצאים בפרויקט זה עד ליישומו המלא

נשמח לענות על כל שאלה