נשמח לענות על כל שאלה

נשמח לענות על כל שאלה

תמ"א 38 תיקון 2

תמ"א 38 תיקון 2 – האם חוק זה בא לטובתם של הדיירים?

תכנית תמ"א 38, הנה תכנית מתאר ארצית, שמטרתה חיזוק של מבנים קיימים שנבנו לפני שנת 1980. מבנים אלה אינם עומדים בתנאי תקן נגד רעידות אדמה ומטרת התכנית אשר התקבלה כבר בשנת 2005, הנה המרצת דיירי הבניין, לביצוע התכנית בכוחות עצמם, באמצעות תמריצים כלכליים שיעמדו לטובת הדיירים. יחד עם זאת, בבדיקה מקיפה שבוצעה בשנת 2008, מצאו כי מספר הבניינים, אשר בוצעה בהם עבודת חיזוק מבנים היה מועט ביותר וזו הסיבה, כי משרד הפנים, בחר לבצע תיקונים בתכנית בכדי להבהיר כמה נקודות שונות שלא הייתה בהן בהירות ולהקל על ביצוע החיזוק ושיפוץ המבנים.

במסגרת תמ"א 38 תיקון 1, ביקש משרד הפנים להבהיר את הערפול לגבי היחס שבין הזכויות הבניה שהוענקו בתכניות קודמות, טרם הקבלה של תכנית תמ"א 38. התיקון היה במקרים שבהם היה אישור להרחבת הדיור, לא יינתן אישור ביצוע הרחבה נוספת ע"פ תמ"א 38. בתחילת שנת 2010, תוקן החוק השני של תמ"א 38 הנקרא תמ"א 38 תיקון 2. תיקון זה, מהווה הריסת מבנה קיים והקמת בניין מגורים חדש תחתיו. המחוקק, יצא מנקודת הנחה כי בנייה של בניין מגורים חדש תהיה עדיפה על שילוב או חיבור בניין ישן תוך הרחבת יחידות דיור ותוספות בנייה מגג הבניין הישן.

היתרונות של תמ"א 38 תיקון 2

ישנם יתרונות רבים בשינוי של תמ"א 38 שינוי 2, הדיירים זוכים בבניין חדש הכולל חניה לכל הדיירים, לובי מודרני ועוד. בתיקון הנ"ל, אין אישור לחריגה מקווי הבניין למטרת הוספות ממ"ד, כך שהדיירים יקבלו דירות זהות לגודל שהיה להם קודם להריסת המבנה ולפעמים אף בגודל קטן יותר מהדירה שהייתה להם בעבר. היזם יצטרך להצדיק את כניסתו ונימוקיו לפרויקט זה בכדי שיוכל לקבל אישור על זכויות הבניה כגון הוספת מספר קומות, מה שיצדיק את קיומו של הפרויקט וביצועו, היות ומדובר בפרויקט יקר הרבה יותר מפרויקט תמ"א 38 א' שבו מדובר על חיזוק מבנה והוספת שתי קומות בבניין, שיפוצו והוספת מרפסות וחדרי ממ"ד לדיירים.

עצם המשמעות של התיקון במסגרת תכנית תמ"א 38 תיקון 2, הוא שמשרד פנים, מאפשר את על את הריסת ובניית מבנים חדשים בזמן קצר מאוד, ללא נוהל ביורוקרטי מסובך במקרים בהם ביצוע השיפוץ בבניין הקיים, יכול להיות יקר וארוך. התמריץ, הנו לכל הדעות חיובי שמאפשר הימנעות מהוצאה כספית יקרה מאוד. בנייה מחדש של בניין מגורים ישן, יבטיח את ביטחונם של הדיירים במקרים של רעידת אדמה.

האם בכל זאת ישנם חסרונות לתכנית תמ"א 38 תיקון 2?

ישנם מקרים, בהם תמ"א 38 תיקון 2, יכול להוות בעיה ולעכב את ביצוע הפרויקט היות והסכמה של תכנית תמ"א 38 במסגרת חיזוק מבנים, תלויה גם בהסכמתם של 66% מכלל הדיירים בבניין. כאשר מדובר בהריסה  ובנייה מחדש של בניין מגורים, דרושה הסכמה של 80% מכלל הדיירים בבניין. גם התנגדותו של דייר בודד, עלולה לעכב את יישום הפרויקט וכן, להוצאות כספיות של היזם או הקבלן. בניגוד לחיזוק המבנים, במסגרת תמ"א 38 א', בנייתו של בניין חדש, יכול להוות עובדה מוגמרת מה שיכול לגרום לפגיעה ממשית ומתמשכת באיכות החיים של דיירי הבניין, זו הסיבה, שבגינה מומלץ מאוד לקבל ייעוץ שוטף, מגורם בקיא שיכול להבטיח, כי העבודות יבוצעו על פי רצונם והסכמתם המלאה של הדיירים.
מדובר על שינוי משמעותי באורח חייהם של הדיירים, שמצד אחד, מקבלים דירה חדשה בבניין יפה ומסודר עם השכלולים החדשים, אך מצד שני, חייבים לדעת כי הדירה שיקבלו תהיה זהה בגודלה לדירה הקודמת, תוך שיפור מלא בתנאי הדיור, על פי החוזה של היזם או הקבלן.

פינוי בינוי אידאלי באמצעות קבוצת רפאל נדל"ן

בעת בירור עם יזמים שונים לגבי תכנית תמ"א 38 סעיף 2, יש לברר היטב מי היזמים העומדים מאחר תכנית זו. וועדי בתים רבים של בניינים ישנים ברחבי העיר, פונים ליזמים וישנם גם יזמים שמודעים לגבי תכנית קרובה של תמ"א 38 שפונים ישירות לדיירי הבניינים המיועדים לפינוי בינוי. אחת החברות הידועות ביותר בתחום הנדל"ן, הינה רפאל נדל"ן אשר בונה ומעורבת במגוון רב של פרויקטים, מזה 25 שנה. הבנייה באמצעות רפאל נדל"ן, הינה איכותית ביותר והדיירים יוכלו לראות פרויקטים רבים במסגרת תמ"א 38 שבוצעו בשנים האחרונות.